Što sve uključuje profesionalno usmjeravanje i kada se javiti?

Ono što želimo naglasiti kao prvo i osnovno – javiti se možete u bilo kojem trenutku tokom studija, kako bi se na lakši način usmjerili prema profesionalnom putu kojim želite krenuti. No, većina studenata o izboru specijalizacije ne razmišlja do zadnje godine studija te u ovom trenutku profesionalno usmjeravanje najviše broji studenata s posljednje godine studija. Prilikom usmjeravanja, provjeravaju se verbalno, numeričko, apstraktno, prostorno rasuđivanje i manualne vještine koje su povezane s aktivnostima unutar različitih zanimanja. Naime, što su sposobnosti za neko zanimanje veće, veća je i vjerojatnost da ćemo u tom zanimanju trebati manji angažman za postizanje uspjeha i doživljavati manje neuspjeha u radu. Svako zanimanje traži različite sposobnosti koje određuju pojedinčev domet u uspješnosti obavljanja posla. Zatim, provjeravaju se dominantne osobine ličnosti, obrasci ponašanja i reagiranja te zainteresiranost za učenje i usvajanje novih znanja. Na samom kraju usmjeravanja, provodi se razgovor s psihologom koji na osnovu rezultata testiranja i razgovora predlaže specijalnost(i) koja najviše odgovara kandidatu. Vrlo bitno za naglasiti je to da su svi rezultati tajni, odnosno vidljivi samo vama kao pristupnicima i psihologu s kojim obavljate razgovor. Ako se odlučite na profesionalno usmjeravanje, rezultat ne morate prihvatiti niti shvatiti kao konačan, već kao nit vodilju u izboru budućeg zanimanja. Zato, ako želite potvrditi izbor svoje specijalizacije, niste sigurni gdje se pronalazite u medicini ili samo želite provjeriti koje su vam sposobnosti najrazvijenije, profesionalno usmjeravanje je ono što će vam pomoći u svim navedenim slučajevima.