Zašto uopće Centar za planiranje zanimanja u biomedicini i zdravstvu i to na Medicinskom fakultetu?

Pri upisu na studij medicine sve nas koji smo ga završili, i vas koji studirate vodile su jednake želje – želja za pomaganjem, želja za što boljom spoznajom funkcioniranja ljudskog tijela, želja za cjeloživotnim učenjem i usavršavanjem te na kraju, želja za borbom protiv bolesti kako bi našim budućim pacijentima omogućili što bolji i kvalitetniji život. Tokom studija borili smo se s bazičnim predmetima na prvim godinama, upoznali kliniku na višim, javno zdravstvo na završnim godinama studija te upoznali prekrasan svijet medicine i znanosti da bi na samom kraju bili naglo i neugodno zatečeni pitanjem: „A što sad?“ Svijet medicine pun je mogućnosti s mnoštvom odabira medicinskih te čak i zanimanja koja nisu izravno vezana za samu medicinu. Jedan doktor medicine nakon završenih, uzgred rečeno mukotrpno završenih šest godina studija, pred sobom ima otvorenu široku lepezu mogućnosti bavljenja klinikom, znanošću, farmacijom te još bezbroj različitih zanimanja što nimalo ne olakšava pronalaženje smjera kojim dalje krenuti. Do tog trenutka je bilo teško, ali uhodano. Predmet za predmetom, godina za godinom, i samo u jednom trenutku pitanje što želimo specijalizirati nije predmet maštanja, već realnost.

Kako bi olakšali muke koje prolazi velika većina studenata, Medicinski fakultet je osnovao Centar za planiranje zanimanja u biomedicini i zdravstvu sa željom da aktivno utječe na buduće zapošljavanje svojih studenata, ali i drugih liječnika u Hrvatskoj, kako bi im olakšao pronalaženje radnog mjesta i pomogao u najprimjerenijem izboru specijalizacije. Prilikom upisa na fakultet, većina studenata ima vrlo jasnu viziju svoje budućnosti. Žele biti kirurzi, pedijatri, specijalisti obiteljske medicine ili znanstvenici. No, u trenutku polaganja posljednjeg ispita, shvate da su doslovno na pragu zatvaranja jednog velikog, uspješnog poglavlja svog života, ali tek tada se osjećaju izgubljeno.